× بستن تبلیغات

فسفرپلیت

فسفرپلیت

عملکرد فسفرپلیت و اهمیت ان در دنیای دندانپزشکی

عکسبرداری از دندان از جمله کارهای بسیار مهم و اساسی برای دندانپزشک است تا قبل از شروع کار بر روی دندان اگاهی لازم و کافی را نسبت به وضعیت دندان داشته باشد و با اطمینان خاطر کار خود را انجام دهد.  فسفرپلیت دستگاهی است که برای این کار استفاده می شود و امروزه تمامی دندانپزشکان از این وسیله کاربردی استفاده میکنند تا کاری که می خواهند بر روی دندان انجام دهند با اطمینان خاطر بیشتری باشد.

تعداد پلیت و اندازه ان در این دستگاه بسیار مهم است و پلیت استاندارد ان 2 است که برای دهان هر فردی مناسب است.با قرار دادن پلیت در دهان وبا تابانان اشعه ایکس به ان قسمت هایی که اشعه از ان رد می شود سیاه شده و قسمت هایی که اشعه رد نمی شود روشن می شود و به این شکل تصویر از دندان گرفته می شود.

نگهداری از پلیت های  فسفرپلیت  بسیار مهم است و باید در محفظه های مخصوص به خود نگه داشته شود و در معرض نور لامپ قرار نگیرد واگر این مراقبت های لازم برای ان انجام شود این پلیت ها تا 2000 بار می توانند مورد استفاده قرار گیرند که این امر بسیار مقرون به صرفه است و از این جهت مورد توجه بسیاری از دندانپزشکان قرار گرفته است و با قرار کرفتن در نور اتاق اطلاعات پاک شده و مجدد می توان از ان استفاده کرد.

در گذشته به دلیل نبود این تکنولوژی ها کار برای دندانپزشکان بسیار سختر بوده زیرا انها مجبور بودند با ریسک بالا کار خود را انجام دهند و به همین دلیل افرادی بودند که از بین میرفتند زیرا عدم اگاهی از انچه زیر دندان خراب وجود دارد بعضا مشکلاتی را برای افراد بوجود می اورد که در بعضی از موارد غده هایی بود که با کشیدن دندان فعال می شود و یا خونریزی شدیدی را بوجود می اورد.

ولی امروزه به وجود امدن دستگاه های جدید و پر کاربردی همچون  فسفرپلیت  این را فراهم اورده تا بروز همچین مشکلاتی به حداقل برسد و این امر موجبات رضایت و خرسندی را برای دندانپزشکان بوجود اورده زیرا ریسک کاری انها به حداقل رسیده و با اطمینان و دقت بالاتری کار خود را انجام می دهند.از اینرو هست که اشنایی با تکنولوژی های جدید دنیا در هر زمینه ای گره گشای بسیاری از مسائل و مشکلات لاینحل است.

البته در کشور عزیزمان به دلیل موقعیت حساسی که وجود دارد و تحریم هایی که بر ما اعمال شده است واردات این تجهیزات مهم و کاربردی دندانپزشکی را دچار مشکل کرده است و این تنها هدف کشورهای امریکایی و اروپایی است تا ما را از تکنولوژی های روز دنیا به دور نگه دارد و به اینوسیله وابستگی ما به خودشان راثابت کنند.در این مساله که در بسیاری از جوانب تکنولوژی ایران از این کشورها بسیار عقب است و سالها نیاز به تلاش مضاعف دارد تا به دستاوردهای مهم در این زمینه دست یابد.

ولی واردات تجهیزات دندانپزشکی و پزشکی بسیار مهم و اساسی هستند برای مثال  فسفرپلیت  ازجمله تجهیزاتی است که نبود ان در مراکز درمانی مشکلات زیادی در درمان بوجود می اورد و حتی تعمیرات دستگاه های موجود در کشور هم امری مهم و حیاتی است و نیاز به قطعات اساسی خود دستگاه را دارد.از این جهت این تحریم ها تاثیر منفی بسیاری دارد که بعضا با جان افراد بازی میکند.

استفاده از متخصصان و تحصیل کردگان خبره در زمینه تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی در  داخل کشور در این دوره امری مهم و ضروری است به گونه ای که بتوان به تولید این تجهیزات در داخل کشور پرداخته شود تا مشکلی از این جهات بابت تحریم ها وجود نداشته باشد.امید است تا این مقاله مفید واقع شده باشد.

.

نوشته شده در چهارشنبه 23 آبان 1397ساعت 12:43 توسط marzi|


آخرين مطالب
» <-PostTitle->

Design By : بست بلاگ